Sygnał dźwiękowy…

Wiecie po co jest klakson w samochodzie? Kiedy należy, a kiedy nie wolno go używać? Zapraszam wszystkich na kolejny już post o najbardziej irytujących zachowaniach polskich kierowców ;).

Po co trąbisz… baranie!?

  • Sygnał dźwiękowy w samochodzie powinien być używany wyłącznie w odpowiednich sytuacjach i nie wolno go nadużywać. Klaksonu używamy wyłącznie wtedy, kiedy widzimy bezpośrednie zagrożenie wynikające z faktu, że zbliża się pojazd. Wówczas używamy sygnału dźwiękowego by ostrzec innego uczestnika ruchu drogowego o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Należy również pamiętać, że podczas trąbienia nie wolno nam wykonywać takich manewrów jak wyprzedzanie czy omijanie poza obszarem zabudowanym podczas złych warunków atmosferycznych jak słaba przejrzystość powietrza. Kierowcy powinni sobie również zdawać sprawę, że używanie sygnałów dźwiękowych jest zakazane na obszarze zabudowanym! Można zatrąbić wyłącznie wtedy, kiedy widzimy bezpośrednie niebezpieczeństwo. Osoby zainteresowane odsyłam do Art. 29 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
  • Niestety bardzo często zdarza się, że kierowcy nadużywają sygnału dźwiękowego. Trąbią w każdej sytuacji, która ich zirytuje czyli może być to w przypadku, kiedy ktoś wymusi pierwszeństwo lub kiedy ktoś się zagapi na światłach. Zdarzają się także kierowcy, którzy nie omieszkają trąbić na wolno idących pieszych czy wolno jadących (zgodnie z przepisami…) kierowców.

Pamiętajcie, że bezzasadne używanie sygnału dźwiękowego jest wykroczeniem, a do tego może być stać się powodem groźnego wypadku!

Źródło zdjęć: strefakulturalnejjazdy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.