System eVader

Czy samochody elektryczne mogą być niebezpieczne?

 

Podobnie jak w przypadku wszystkich pojazdów, odpowiedź brzmi: ‚tak, mogą i to nawet bardziej niż tradycyjne samochody’. Z pewnością większość czytelników się zdziwi ale faktycznie jest to prawda!

Dlaczego?

 

Coraz bardziej popularne samochody elektryczne stwarzają coraz większe zagrożenie dla pieszych. Policja przyznaje, że odnotowuje coraz więcej wypadków z udziałem pieszych oraz kierowców jadących ‚elektrykiem’. Wszystkiemu winien jest brak… hałasu! Bardzo dużym plusem samochodów elektrycznych jest nie tylko mniejsza emisja spalin 😉 ale także fakt, że te pojazdy należą do tych praktycznie bezgłośnych. To co dotychczas było plusem stało się jednocześnie minusem i dużym zagrożeniem dla pieszych.

EvaderNadjeżdżający samochód jest na tyle głośny, że nawet jeżeli pieszy nie zobaczy pojazdu to jest duża szansa, że przynajmniej go usłyszy. W przypadku samochodów elektrycznych sytuacja wygląda znacznie mniej różowo. Praca tych pojazdów jest tak cicha, że pieszy praktycznie nie ma szans, że usłyszy zbliżające się auto i wówczas może ‚samodzielnie’ wpakować się pod koła samochodu.

Ten problem zwrócił uwagę team Nissana, który zaproponował genialny. System eVader ma dostrzec pieszego za pomocą wbudowanych kamer i ostrzec sygnałem dźwiękowym. Emisja dźwięku została ustalona na poziomie 5 decybeli czyli mniej niż przeciętne auto spalinowe. Ten system już został wprowadzony i możemy go znaleźć w samochodzie Nissan Leaf.

Z pewnością jest to idealne rozwiązanie – brawo :)!

Źródło zdjęć: fleetpoint.org, newcarnet.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.