Szukamy kontaktu wzrokowego z kierowcą!

Piesi potrafią bagatelizować podstawowe przepisu ruchu drogowego. To niestety skutkuje wieloma groźnymi wypadkami w których piesi nie mają szans z samochodem. Zapraszam na drugi wpis o tym co mogą zrobić piesi aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze.

  • Jedną z głównych zasad jakiej muszą przestrzegać kierowcy jest kontakt z kierowcą. Zawsze, kiedy pieszy decyduje się na wejście na ulicę, powinien szukać kontaktu wzrokowego z kierowcą! Jest to bardzo ważne, ponieważ należy pamiętać, że kierowca może nas po prostu nie widzieć – nawet, kiedy na drodze jest tylko on i pieszy. Jak tylko uda ci się nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą masz pewność, że ten cię widzi i możesz czuć się bezpieczny.
  • Kolejną zasadą której należy się trzymać jest bezpieczne wchodzenie na jezdnię czyli dopiero w tym momencie, kiedy mamy 100% pewność, że kierowca zwalnia i jest na tyle daleko, że spokojnie zdąży to zrobić! Jeżeli samochód zbliża się niebezpiecznie szybko i widzisz, że nie zwalnia i zbliża się do ciebie – poczekaj. Nie możesz oczekiwać, że kierowca się zatrzyma bo wszystko wskazuje na to, że wcale nie chce tego zrobić. Jeżeli jednak wymusisz pierwszeństwo i wejdziesz na jezdnię powinieneś się liczyć z tym, że możesz spotkać się z bardzo ostrym hamowaniem, a i to może okazać się niewystarczające bo kierowca po prostu nie zdąży wyhamować. Jeszcze innym zagrożeniem płynącym z takiej sytuacji jest fakt, że inni kierowcy mogą być zdezorientowani zachowaniem ostro hamującego kierowcy i mogą doprowadzić do wypadku.

Kolejna porcja już niebawem na blogu :).

Źródło zdjęć: kunhadi.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.