Telefon i kierownica

Jak pokazują badania, Polscy kierowcy coraz rzadziej rozmawiając przez telefony prowadzą samochód. Takie zestawienie przygotowała Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jak wnika z tych badań w 2014 roku kierowcy korzystający z telefonów komórkowych stanowili 4,4%. Aktualnie jest to 3,3%. Widać wyraźny spadek tendencji do korzystania z tych urządzeń.

Pomiary, na podstawie których zostały wyciągnięte powyższe wnioski zostały przeprowadzone w 86 miejscach w naszym kraju. Miejsca zostały wybrane i rozłożone tak by znalazło się w nich każde województwo (podobne ilości). Łącznie dało to przebadaną grupę 100 000 kierowców. Z tego około 80% to kierowcy pojazdów osobowych.

telefon-za-kierownica-2Właśnie ta grupa kierowców zrobiła jeszcze większy postęp. W analogicznym okresie sprzed roku aż 4,1% korzystało z telefonów komórkowych. Aktualnie w tym roku jest to już tylko 2,9%. Kierowców pojazdów ciężarowych, którzy używają telefonów jest 5%.

Dane pokazują, że coś zaczyna się zmieniać. Jednak ciągle daleko do ideału. Pamiętajmy, że za prowadzenie rozmowy przez telefon (bezpośrednio, nie przez zestaw samochodowy) obowiązuje mandat karny w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. W całym 2014 roku wręczono taki lub podobny mandat grupie ponad 120 000 kierowców. Dało to pokaźną sumą łącznie zapłaconych mandatów – 24 milionów złotych!

Zastanawiam się jak do tych statystyk mają się właśnie wspomniane przeze mnie samochodowe zestawy głośnomówiące. Czyli włączamy np. bluetooth i parujemy telefon z konsolą samochodu. Wiadomo za to nie ma mandatu ale czy to nie odciąga naszej uwag od drogi? Ciekaw jestem czy są jakieś badania na ten temat.

Źródło zdjęcia: huffpost.com, hubspot.net

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.