Trzy pasy ruchu

Kolejny wpis o skrzyżowaniach z ruchem okrężnym. Jak zapewne wiecie z doświadczenia ;), rondo może przyprawić o zawrót głowy. O ile mamy do czynienia z małym rondem o tyle nie ma problemu ale co w sytuacji, kiedy znajdujemy się na najbardziej obleganym rondzie w centrum miasta na którym są trzy pasy ruchu? Taka sytuacja może stresować dlatego zapraszam wszystkich na wpis o tym gdzie znajdziecie informacje jakie obowiązują zasady.

Skrzyżowanie z ruchem okrężnym z 3 pasami gdzie nie ma znaków poziomych.

  1. Jeżeli mamy zamiar jechać w prawo, należy zająć prawy pas.
  2. Jeżeli mamy zamiar jechać prosto, możemy zając dowolny pas ruchu.
  3. Jeżeli mamy zamiar jechać w lewo lub chcemy zawrócić, należy zająć lewy pas ruchu.

Okay, a co w sytuacji, kiedy opuszczamy rondo z lewego pasa? Pamiętamy, że zawsze musimy ustąpić pierwszeństwa tym pojazdom, które znajdują się na prawym pasie ruchu czyli jest to dokładnie taka sama zasada jak na zwykłej drodze. Ustępujemy pierwszeństwa tym, którzy już na tym pasie się znajdują.

Rondo turbinowe

Nazwa brzmi złowrogo? Niepotrzebnie ;). Ronda turbinowe to takie, które zostało zaprojektowane tak by wykluczyć możliwość kolizji. Jedyne o czym należy wiedzieć, to to, że na rondzie turbinowym nie ma możliwości skrętu w lewo z prawego pasa. Jeżeli to zapamiętasz to znaczy, że ronda turbinowe są stworzone dla ciebie!

A co z kierunkowskazem? To kolejny ciekawy temat, który każdy kierowca interpretuje indywidualnie. Część uważa, że nie musi włączać kierunkowskazu, a część używa go nagminnie. Jeżeli chcecie wiedzieć jakie zasady obowiązują, zapraszam na kolejny wpis.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.