Uwaga, kałuża!

Mamy już czerwiec, co za tym idzie, w końcu zaczyna się lato. Ciepłe, letnie dni to najlepszy czas dla kierowców. Na szczęście możemy zapomnieć o mrozie i odśnieżaniu, a jedyne co może nam uprzykrzać przyjemną podróż to… deszcz. Tak, latem zdarzają się mocne ulewy, które mogą przysparzać kłopotów niedoświadczonym kierowcom. Czym grozi zbyt szybka jazda podczas dużej ulewy?

Mocne deszcze to gwarancja wielkich kałuż. Niestety wiele dróg w Polsce pozostawia wiele do życzenia dlatego należy szczególnie uważać. Każda dziura napełniona po brzegi wodą, niesie za sobą duże ryzyko.

Nie wiem czy wiecie ale szybka jazda przez kałużę może spowodować, że woda dostanie się nie tylko do wnętrza zakoli ale także pod podwozie i do komory silnika. Im większa prędkość tym większa ilość wody zostaje wpompowana. To grozi uszkodzeniem samochodu, a tym samym wiąże się to z wysokimi kosztami naprawy.

Kolejnym powodem dla którego należy unikać szybkiej jazdy przez kałużę jest możliwość spowodowania wypadku. Droga hamowania na śliskiej powierzchni jest znacznie wydłużona. To z pewnością wie każdy kierowca. Myślę jednak, że nie każdy zdaje sobie sprawę, że woda, która dostaje się do wnętrza zakoli może spowodować, że wytworzy się klin wodny, który oddzieli oponę od nawierzchni. Utrata przyczepności może skończyć się tragicznie.

No i na koniec nie mogę zapomnieć by nie wspomnieć o… wyrwach. Duża kałuża sugeruje dużą dziurę, a jak dobrze wiemy, tych w Polsce pod dostatkiem. Nikomu nie życzę wizyty u mechanika ;].

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.