Wzrok kierowcy…

Coraz częściej spotykam się z opinią, że to czy kierowca nosi okulary czy nie, nie ma większego znaczenia. Muszę przyznać, że głupszych wypowiedzi nie słyszałem już dawno. Ponad 85% kierowców przyznaje, że nie robi badań kontrolnych wzroku. Oczywiście, że kierowca, który nosi okulary niczym nie różni się od kierowcy bez wady wzroku jednak należy pamiętać aby co jakiś czas badać wzrok i sprawdzać czy okulary są odpowiednio dobrane.

Jaki wpływ ma wada wzroku na kierowanie pojazdem?

  • Pamiętajcie, że dobry wzrok jest podstawą bezpieczeństwa na drodze. Istotne jest nie tylko gdzie patrzymy! Równie ważne jest to jak widzimy. Dobry wzrok to odpowiednia ostrość, prawidłowe widzenie obuoczne, prawidłowe pole widzenia, poprawne rozpoznawanie barw, widzenie zmierzchowe oraz odpowiednia wrażliwość na olśnienia.
  • Wady wzroku mogą obejmować jedną lub kilka parametrów wzroku. Niezależnie od rodzaju wady i jej nasilenia, zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem. Uczulam, że kierowanie pojazdem przez osobę, która ma niezdiagnozowaną wadę wzroku jest dużym ryzykiem. Dlatego tak ważne jest badanie wzroku.
  • Polskie prawo nie zobowiązuje kierowców do badań kontrolnych wzroku. Sami kierowcy również nie pamiętają o badaniach, a do lekarza trafiają dopiero, kiedy choroba oczu zacznie im przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.

Badania kontrolne wzroku powinien robić każdy kierowca co najmniej raz na rok – dwa lata. Należy również pamiętać, że wzrok z wiekiem słabnie dlatego po 65 roku życia badanie wzroku jest konieczne!

Źródło zdjęć: autopodroze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.