Zimowe słońce

Piękna słoneczna zima to raczej rzadkość w naszym kraju. Najczęściej mamy do czynienia albo z dużym zachmurzeniem albo z okresowymi opadami śniegu czy śniegu z deszczem. Choć wydawać by się mogło, że idealne warunki pogodowe do jazdy zimą to, kiedy świeci piękne słońce, a drogi są czarne i suche, okazuje się, że może być całkiem na odwrót. Dlaczego? Zapraszam do lektury kochani.

Myślę, że chyba każdy kierowca przyzna mi rację, kiedy powiem, że najlepsze warunki do jazdy to przejrzyste powietrze, piękne słońce i czarny asfalt. O ile latem jesteśmy do takiej pogody przyzwyczajeni, a w związku z tym i przygotowani o tyle zimową porą może to stanowić problem. Jaki? Nie wiem czy wiecie ale przeciętny „Kowalski” zapomina o… okularach przeciwsłonecznych, kiedy zaczyna się zima. Nie mamy nawyku by wozić w samochodzie dodatkową, stałą parę okularów, które zawsze leżą w gotowości. Chyba nikomu nie muszę tłumaczyć, że zimowe słońce jest ostre, w szczególności nad ranem i po południu. Kąt padania promieni słonecznych sprawia, że osłony przeciwsłoneczne w samochodach po prostu nie dają rady. Nie są wystarczającą ochroną dla oczu kierowcy.

To jednak nie wszystko. Jeżeli za oknem mamy piękną pokrywę śnieżną, zagrożenie staje się jeszcze większe! Śnieg odbija promienie słoneczne co może doprowadzić do chwilowego oślepienia.

Jak sami widzicie, taka błahostka, a może stać się przyczyną groźnego wypadku samochodowego. Zatem moi kochani kierowcy, pamiętajmy by w samochodzie zawsze znajdowała się para dodatkowych okularów przeciwsłonecznych.

Źródło zdjęć: google.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.