Zimówki cz. 2

Dlaczego należy zmieniać opony? Zapraszam na drugą część wpisu o zimówkach.

  • Kolejnym plusem zimowych opon jest ich lepsza sterowalność, lepsze przyspieszenie pojazdu i szybsze, pewniejsze hamowanie. W tym przypadku również zawdzięczamy to bieżnikowi. Nie wiem czy wiecie ale najnowsze badania jakie przeprowadzają eksperci pokazują, że hamowanie samochodem, który został wyposażony w opony zimowe jest nawet dwukrotnie szybsze i sprawniejsze niż hamowanie samochodem z oponami letnimi!
  • W tym momencie nie można również zapomnieć, że opony zimowe muszą być w bardzo dobrym stanie i głównie mam tu na myśli nieużyty bieżnik. Pamiętajcie, że zużyte – tzw. ‚łyse’ zimówki są tak samo bezużyteczne jak, nowe, dobre letnie opony! Dodatkowo musicie wiedzieć, że jazda samochodem, który ma zużyte opony jest nie tylko wyjątkowo groźna ale i niezgodna z prawem ruchu drogowego, a to może skończyć się mandatem. Pozwólcie, że wam przypomnę. Dobre opony powinny mieć bieżnik w granicach do 3 do 4 milimetrów.
  • Dobrze również, abyście nie zapomnieli o odpowiednim ciśnieniu w zimówkach. Nie wiem czy wiecie ale temperatura ma wpływ na wysokość ciśnienia dlatego poleca się je kontrolować.
  • Kiedy już zdecydujecie się na wymianę opon, pamiętajcie aby wymienić wszystkie cztery opony. Niestety zdarza się, że niedoświadczeni kierowcy nie mają pojęcia jak niebezpieczne może być montowanie jedynie przednich lub tylnych zimówek. Warto wiedzieć, że takie rozwiązanie, które wynika z oszczędności (ale i głupoty) może skończyć się tragicznie! Podczas hamowania czy też zwykłego skręcania, kiedy samochód ma ogumienie zimowe tylko z przodu, dojdzie do ‚zarzucania’ tyłu auta, a to bardzo szybko może doprowadzić do poślizgu. W sytuacji na odwrót spowodujemy, że tył pojazdu nie będzie ‚sterowalny’.

Myślę, że wiecie już dlaczego warto zmieniać opony na zimówki :).

Źródło zdjęć: bmwblog.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.