Zmiany do specustawy drogowej

Nasz rząd zajął się poprawkami do ustawy drogowej, która funkcjonowała od jakiegoś czasu. Owe zmiany mają poprawić płynność powstawania inwestycji drogowych i komunikacji między wykonawcami. Wszystko po to by szybciej i wydajniej budować w Polsce drogi.

Owe zmiany nie są przypadkowe, dotyczą bowiem funduszy unijnych na lata 2014-2020. Chodzi o to by po pierwsze wyrobić się w terminach narzucanych samym sobie i przez unię europejską. Wyrobić się czyli zapewnić większą ilość czasu dla inwestorów. Niby nic ale bez zmian prawnych w większości przypadków niemożliwe.

Zagłębiając się w szczegóły propozycje rządzących dotyczą wydłużenia terminu na złożenie wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji drogowej do sześciu lat. Okres ten byłby liczony od dnia, w którym podjęto ostateczna decyzję. Została również pod uwagę wzięta opcja rozszerzenia tego terminu o cztery lata, jeśli budowa jest realizowana etapowo a je warunki nie uległy zmianie. Zatem podsumowując inwestorzy będą mieli do dyspozycji od 6 do 10 lat w porównaniu do aktualnych 4 lat.

Drugą bardzo istotną zmianą jest planowane pozwolenie na zmianę decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji/budowy bez konieczności zmiany decyzji środowiskowej. Obecnie jest to jeden z większych czynników komplikujących, które zatrzymują wykonywanie inwestycji.

zmiany-utsawy-drogowej-1

Pierwsze co przychodzi do głowy to: „jak to? Będą mieli więcej czasu i mają szybciej budować?”.  Tak to tylko wygląda, gdyż to nie jest takie proste jak może się wydawać. Krótki czas, który przeznaczony jest na inwestycje jest za krótki. Wszyscy od początku oddają, że się wyrobią. Czas goni i nic się nie dzieje. Pewnych elementów budowy nie można przyspieszyć a dochodzą do tego jeszcze zezwolenie itp. W momencie gdy budowa się nie mieści w terminie wszystko zostaje wstrzymane i powstaje proceduralny koszmar. Owe ekstra 2 lata to margines, w którym inwestor powinien się wyrobić. Ewentualnie plus jeszcze 4 w przypadku robót etapowych.

Źródło obrazków: tapetus.pl oraz placestoseeinyourlifetime.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.