Zmiany w egzaminie na prawo jazdy 2019?

Egzamin na prawo jazdy to jeden z najbardziej stresujących egzaminów w życiu każdego człowieka. Duża dawka stresu, małe umiejętności i brak doświadczenia robi swoje. Okazuje się, że w Polsce, egzamin na prawo jazdy zdaje zaledwie 35%. To bardzo mało tym bardziej w porównaniu do naszych bliskich sąsiadów. W Wielkiej Brytanii jest to aż 47%, a w Niemczech 70%! Skąd takie różnice i czy polski rząd planuje coś z tym zrobić? Zapraszam do lektury.

Egzaminatorzy i szkoleniowcy zgodnie przyznają, że kurs na prawo jazdy ma zbyt mało godzin by uczeń mógł stać się dobrym kierowcą. Drugim problemem jest sposób nauki. Ograniczona ilość godzin sprzyja nauce „pod egzamin”. Co to oznacza w praktyce? Kursanci tak naprawdę nie uczą się jak jeździć. Uczą się jak zdać egzamin. To niestety nie sprzyja rozwinięciu umiejętności. Uczniowie jeżdżą na pamięć i nadto skupiają się na poszczególnych manewrach. Co można z tym zrobić?

Polski rząd zaproponował by egzamin na prawo jazdy kończył się zawsze tak samo, niezależnie od jego wyniku. Obecnie egzamin jest zakończony negatywnie w sytuacji, kiedy zdający popełni drugi błąd. Egzaminator automatycznie kończy egzamin, przesiada się na miejsce kierowcy i wraca do WORD-u. Zmianą miałoby być przeprowadzenie egzaminu do końca, niezależnie od jego wyniku. Jest to szansa na dodatkowe minuty jazdy pod surowym okiem egzaminatora dzięki czemu jest szansa na sprawdzenie swoich umiejętności i nabycie doświadczenia.

Osobiście uważam, że to dobra zmiana i mam nadzieję, że szybko wejdzie w życie.

Źródło zdjęć: google.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.