Zmiany, zmiany, zmiany…

Z pewnością każdy z was chociaż raz słyszał o klonowym listku dla nowych kierowców? Temat powraca jak bumerang i wciąż jest aktualny, a wszystko za sprawą nowelizacji przepisów, która miała wejść w życie 4 czerwca 2018 roku. O co chodzi? Zapraszam do lektury.

Nowelizacja wejdzie w życie jeszcze w 2018 roku jednak nie znamy przybliżonej daty. Czego ma dotyczyć?

W związku z tym, że najczęściej młodzi i niedoświadczeni kierowcy są sprawcami wypadków samochodowych, postanowiono „coś z tym zrobić”. Nowelizacja zakłada dwuletni okres próbny, liczony od momentu odebrania prawa jazdy tj.:

  • Kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Kursy mają być odbyte pomiędzy czwartym, a ósmym miesiącem od momentu uzyskania dokumentu prawa jazdy. Jak na razie nie znamy ceny za dodatkowe szkolenia jednak wiadomo już, że całkowity koszt będzie pokrywany z kieszeni kursantów. Cena takich kursów nie może przekroczyć 100 zł za teorię (2 godziny) oraz 200 zł za praktykę (1 godzina).
  • Obowiązkowy listek na szybie pojazdu przez najbliższe osiem miesięcy.
  • Ograniczenie prędkości do 50 km/h na terenie zabudowanym o każdej porze dnia i nocy, 80 km/h poza terenem zabudowanym (dla pozostałych kierowców ograniczenie to wynosi 100 km/h) oraz maksymalna prędkość 100 km/h na drogach ekspresowych oraz autostradach. Pozostali kierowcy mogą jechać z prędkością 140 km/h na autostradach i 120 km/h drogi ekspresowe.

To jednak nie wszystko. Czy zmiany dotkną „starych wyjadaczy dróg”? O tym napiszę już niebawem.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.